Showing posts with label review. Show all posts
Showing posts with label review. Show all posts

Wednesday, August 19, 2020

Vitamin C Serum Bundle Facial cupping set Review

















Product Description (from their site):


Get this incredible skincare bundle with our unique 8-in-1 Facial Cupping Set and a bottle of our uniquely formulated Vitamin C Serum and Hyaluronic Acid Organic Facial Serum.
The Zone 365 Beauty Cupping Set comes with five (5) cups of varying sizes, and each cup is designed with excellent pliability to provide the right suction and movement over the face and body. A facial cleansing scrub is included for light exfoliation as well as a 0.25mm derma roller made of Titanium for microneedling to stimulate collagen on the skin and open up the skin for better absorption.
We use 100% Medical-Grade Silicone material guaranteed for extended use. Zone 365 Beauty made sure that every suction cup is durable and flexible without the tendency to break or have difficulty when gliding. Simple press and release will give you the perfect suction and level of intensity you need.
Zone 365 Beauty’s Effortless Glow Vitamin C Facial Serum for skin lightening works hard and efficiently in your skin. Infused with vitamin C serum and Hyaluronic Acid, this serum makes a perfect combination to reverse the signs of aging, giving you a healthy, line-free glow that only Effortless Glow can. Vitamin C’s antioxidant properties help fight free radicals and repair damage caused by UV rays. It also helps lighten hyperpigmentation and reduce brown spots, and inhibits the production of melanin, giving your skin an even tone. Effortless Glow’s benefits are more than you can expect when it comes to choosing vitamin c for skin lightening.


























MY REVIEW:


I received a Vitamin C Serum Bundle Facial cupping set from Zone 365 Beauty in exchange for an honest review. I don't have an issue with wrinkles, spots or rough aged skin to repair so I gave it to my mom to try out. From the first use she noticed her skin was much softer then what she was used to. She only had to use a small amount and it made her skin look and feel younger!


This product is not harsh on your skin and does not burn or leave behind anything. My mom has used it every night for the past week. She uses about 5 drops of the serum with each use. She says that it absorbs quickly and doesn't leave a greasy feeling which is a bonus!





My mom absolutely loves this product! It has changed her skin dramatically from dull to smooth and healthy looking! This product totally does what it claims. My mom and I would totally recommend this product to anyone needing such a serum!



available at their site







A big THANK YOU to Zone 365 Beauty for providing me with a free Vitamin C Serum Bundle Facial cupping set to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.













I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Sunday, August 16, 2020

Sinocare new model Blood pressure monitor (UZ0)

 


Product Description (From Amazon): 



  • 【Safe and reliable】Boasting specific algorithms & chip, each individually-tested Sinocare BP Monitor will provide you with the most trustworthy readings, helping you track your health easily at home. A safe and reliable BP-machine to our families.
    【Large LED Display】: The large LED display with clear and oversized numbers, makes it easy to read your real-time blood pressure and pulse rate. High precision chip of large LED touch screen provides clinically accurate readings, giving the most exact systolic, diastolic pressure and pulse rate data by one touchable button and easy to read the backlist screen with multi-colored LED indicator lights.
    【90 Memory for 2 Users】This BP unit can monitor 2 users together, store 90 readings with date & time stamps for each displays the average of last 3 readings, includes irregular heartbeat detection. Helps users to easily track their health, blood pressure and heart rate according to the specific time and date.
    【Blood Pressure&Heartbeat Indicator】: A coded indicator for blood pressure. The irregular heartbeat symbol will show up when an irregular heartbeat is detected. When a specific error occurs in the product, the cause of the error can be determined by comparing the error symbol with the manual.
    【Ergonomic Design - Adjustable Cuff & Switchable Unit】 Powered by 4 AA batteries(included) and come with adjustable larger cuff(8.66''-16.54''), the ultra compact BP monitor is ideal for both home & travel use. Units of kPa and mmHg can be switched at will, suitable for everyone's reading habit. Sinocare offer a 24/7 professional and friendly customer care. Please feel free to contact us if you have any questions.














MY REVIEW:

I love getting the opportunity to try and review Blood Pressure Monitors. 
Sinocare created the coolest little Sinocare new model Blood pressure monitor (UZ0) I have ever seen! This is the perfect  ESinocare new model Blood pressure monitor (UZ0) because it's easy to carry around when traveling and really cute and small! 

It is both sharp and unique looking. Also, the numbers are perfect size and easy to read.  


It is super easy to use and i gave it to my grandparents so they can use it to monitor their health. It helps them that the display is super easy and clear to read. I think everyone could use something like this in their homes to monitor their health. This   Sinocare new model Blood pressure monitor (UZ0) has so many awesome features!  


It provides you with the accurate time and date as well as store your previous readings. It holds up to 90 readings with detailed time stamps.  It was easy to place the 4 batteries which were included. The readout area is nice and large compared to other Blood Pressure Monitors. I would totally recommend this Sinocare new model Blood pressure monitor (UZ0) for anyone in the market for one!

BUY IT NOW 







A big THANK YOU to Sinocare for providing me with a free Sinocare new model Blood pressure monitor (UZ0) to review.  I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.




 




I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Wednesday, July 15, 2020

BTGIN Korean Red Panax Ginseng 200mg - Extra Strength Root Extract Powder Supplement w/High ReviewG3 Performance & Focus Pills for Men & Women 60 Veg




Product Description (from their site):

- 💯HIGHEST QUALITY NATURAL ENERGY: High Ginsenosides for Natural Energy and help boost energy levels, enhance memory, Korean Red Ginseng to make a formula that increases blood flow and nutrient absorption, Our capsule contains 100% pure ginseng without any additives & fillers in vegetable capsules. Our ginsengs are grown in Geumsan region of Korea and manufactured by our own GMP certified facility in Korea
- 💯THE STRONGEST RED GINSENG CAPSULE: Our red ginseng capsules are extremely enhanced to contain maximum Ginsenosides in each capsule. It contains above 8% Ginsenosides with Rare Ginsenosides Rg3 20mg/g, Compound-K 5mg/g, & Rb1, Rb2, Rg1, Rg2, Rg5, Rh1, Rh2, Rh3, Rh4, Rk1, Rk2, Rk3, Rk4, Rd, Re, Rc, aPPT, aPPD
- 💯INCREASED POTENCY: Powdered red ginseng saponin extract strengthened with over 20 types of Rare Ginsenosides Rg3, Compound-K and more
- 💯BETTER ABSORPTION: Normal Ginsenosides converted to rare Ginsenosides to increase absorption by 98%, Our technology converts normal Ginsenosides to rare Ginsenosides which increases absorption rate up to 98% in human body.
- 💯6 YEARS OLD KOREAN GINSENG ROOT ONLY. Our products only contain 6 years old Korean ginseng roots






Our Best Selling Immune System Booster
FDA-Approved Genuine Ginseng Product
Korean Red Ginseng Capsules with High Ginsenosides, Rg3, Compound K
NATURAL SUPPORT: Immunity Booster and help boost energy levels, enhance memory, and improve overall health and wellness
INCREASED POTENCY: Powdered ginseng saponin extract strengthened with over 20 types of ginsenosides
BETTER ABSORPTION: Normal ginsenosides converted to rare ginsenosides to increase absorption by 98%
PURE GINSENG ROOTS: Created using only 100% Korean red ginseng root that has matured for six years
RECOMMENDED DOSE: Adults may take 1-2 ginseng pills twice daily at least 30 minutes before eating




















Immune Booster – Gin Hongsam Saponin Plus
The Strongest Red Ginseng Capsules
What’s Inside (and What Isn’t!)
The Gin Hongsam Saponin Plus + Capsules from BTGin contain 100% highly-concentrated Korean Red Ginseng extract (Rb1+Rg1+Rg3(S)=30mg/g, Rg3(S+R)=20mg/g, Compound-K=5mg/g). This highly beneficial extract comes in our easy-to-swallow vegetable cellulose capsules (HPMC).
At BTGIN, we never put additives or fillers in our products. All the ingredients are 100% natural. What you see on the label is truly what’s inside! Every Gin Hongsam capsule contains more than 8% ginsenosides including Rg3, Compound-K, & Rb1, Rb2, Rg1, Rg2, Rg5, Rh1, Rh2, Rh3, Rh4, Rk1, Rk2, Rk3, Rk4, Rd, Re, Rc, aPPT, aPPD, and more! Some of these compounds are even special ginsenosides which you won’t find in General Panax Ginseng. With every capsule, you’re getting 200 mg of pure BTGin Panax Ginseng extract powder. That’s seven times more than the amount in General Panax Ginseng! Every jar contains 200mg x 60 capsules.

Fast Results
With some ginseng products, you have to wait for months to feel the effects. Not with our product! You’ll notice the benefits of these capsules before just seven days. You can experience relief from exhaustion and boost your immune system by taking Gin Hongsam. These capsules can even improve your blood circulation and reduce inflammation with strong anti-oxidant and immunity boost functions.

How Do Gin Hongsam Saponin Plus+ Capsules Work?
Our special capsules work regardless of the micro-organisms state in your intestines that absorb the ginsenosides (Panax ginseng saponin) in red ginseng. Ordinarily, these ginsenosides are transformed into the special ginsenosides, which are Rg3, Rh2, and Compound-K. But this transformation doesn’t always happen. BTGin’s Korean Red Ginseng products use patented technology to make sure this transformation always takes place. Our technology maximizes the absorption rate up to 98%! By taking these capsules, the ginsenosides transform into special ginsenosides, which your body can absorb more easily and effectively. Simply speaking, the technology (ECS) converts general ginsenosides into specific ginsenosides such as Rg3, Compound K for enhancing absorption and potency.




Guide to Using Red Ginseng Gin Hongsam

Directions
If you are taking this product for intensive care, you can take Gin Hongsam 30 minutes before a meal. The recommended dosage is two capsules twice a day to experience relief from fatigue, weakness, or a compromised immune system in short time.
If you’re using this product for long-term wellness, take one capsule twice a day 30 minutes before mealtimes. With continued use, Gin Hongsam helps you maintain a healthy active lifestyle.
Real High-Quality Ingredients
Each capsule contains 100% Korean Red Ginseng extract that is highly concentrated. These powerful ingredients are packed into vegetable cellulose capsules (HPMC). At BTGin, we never use additives or sugar when formulating our products. We use 100% natural, high-quality ingredients!












MY REVIEW:




I received a bottle of The BTGIN Korean Red Panax Ginseng 200mg - Extra Strength Root Extract Powder Supplement w/High Ginsenosides for Natural Energy, Compound-K, RG3 Performance & Focus Pills for Men & Women 60 Veg from Luxxonmedia in exchange for an honest review. Being a Nutritional Sciences graduate I really like Dietary Supplements because I know how important they are in the balance of a healthy lifestyle so I was super excited to review this! Since taking this Dietary Supplement I feel a lot better then I used to.


I have more energy and I feel healthier. My mind works better then ever. I haven't experienced any stomach issues or side effects at all which is a plus. I also don't feel as tired or sluggish at the end of my work day which is a feeling I never thought I would know.


It also does a great job at boosting immunity and I've never felt better! The pill itself is super easy to swallow. I would highly recommend this product if such a dietary supplement is right for you!


available at Amazon.








A big THANK YOU to Luxxonmedia for providing me with a free BTGIN Korean Red Panax Ginseng 200mg - Extra Strength Root Extract Powder Supplement w/High Ginsenosides for Natural Energy, Compound-K, RG3 Performance & Focus Pills for Men & Women 60 Veg  to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.











I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Monday, July 6, 2020

Wiley's Finest® CatchFree™ Vegan Omega-3 Liquid Supplement Review





Product Description (from their site):


Wiley’s Finest® CatchFree™ vegan full spectrum omega 3 supplement liquid combines 2,300mg of fish-free omega-3s, including 500mg DHA, 5mg EPA, 1,300mg of ALA, and 25mcg of vitamin D3 to support cardiovascular heart, brain and joint wellness — as well as skin, eye and immune health*. Sustainably sourced, CatchFree contains no fish oil – so vegans, vegetarians, flexitarians, those allergic to fish, and others seeking a plant-based lifestyle have a great alternative to a daily dose of omega-3’s without the fishy burps!

Our algae-based omega-3 is water-extracted and has a light, delicious Tropical Mango taste.

One daily dose of 1 teaspoon of vegan omega-3 delivers:
2,300mg of total omega-3s
500mg DHA fatty acids
5mg EPA fatty acids
1,300mg ALA fatty acids
Vitamin D3Omega-3s, EPA and DHA are well known to support a wide range of health benefits, including*:
A healthy heart and strong vitality for men and women of any age
Long-term vision care
Softer, wrinkle-free skin
Enhanced memory, better concentration and sharper focus
Flexible joints and better mobility
A stronger immune system so you can look and feel your bestWiley’s Finest CatchFree plant-based omega-3 is a supplement vegans and vegetarians alike can rely on. It's proudly sustainably sourced in the USA. CatchFree contains no fish oil– so vegans, vegetarians, flexitarians, those allergic to fish, and others seeking a plant-based lifestyle have a great alternative to a daily dose of omega-3’s without the fishy burps!

*These statements have not been evaluated by the FDA. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.









MY REVIEW:




I received a bottle of The Wiley's Finest® CatchFree™ Vegan Omega-3 Liquid Supplement from Wiley's Finest® in exchange for an honest review. Being a Nutritional Sciences graduate I really like Omega-3's because I know how important they are in the balance of a healthy lifestyle so I was super excited to review this! Since taking this Dietary Supplement I feel a lot better then I used to.


The liquid is Fish-free & Formulated in the USA! I have more energy and I feel healthier. It includes Essential Fatty Acids your body needs. My mind works better then ever. I haven't experienced any stomach issues or side effects at all which is a plus. I also don't feel as tired or sluggish at the end of my work day which is a feeling I never thought I would know.


The liquid itself is super easy to swallow. I would highly recommend this product if such a dietary supplement is right for you!


Buy Omega-3 Vegan Liquid on Amazon

Get an exclusive 15% discount on this product through July 30, 2020 — using Promo Code 6NUZLQBQ (Limited to one redemption per customer)








A big THANK YOU to Dr. Benjamin Rush for providing me with a free Dr. Benjamin Rush Natural Whole Food Daily Multivitamin to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.











I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Tuesday, June 2, 2020

NoctoPlex Clinically Formulated Sleep Formula Dietary Supplement for Adults, Made in The USA, 30 Tablets Review




Product Description (from Amazon):


- SLEEP BETTER: NoctoPlex Sleep Formula is a safe and non-habiting forming supplement that clinically addresses the five reasons that keep you awake at night.
- CLINICALLY SUPPORTED FORMULA: This proprietary blend helps calm restless minds and stress, aids in easing digestive issues, helps you fall back asleep, and helps relieve minor aches and pains while resetting the sleep cycle.
- ACTIVE INGREDIENTS: 100% drug-free proprietary blend of Melatonin, Cyracos (Lemon Balm), Valerian Root Powder, L-Glycine, Suntheanine (L-Theanine), Zinc, Bromelain, and Vitamins C, B6, and B12 provide a restful sleep without feeling groggy.
- SUGGESTED USE: Take two tablets 30 minutes before bedtime. Do not exceed two tablets per day unless recommended by a healthcare professional.
- COMMITTED TO HEALTH: NoctoPlex is part of the Medella Springs Healthcare Family of products which develops naturally derived therapies for sleep, immunological, neurological, digestive, and family health.



MY REVIEW:

I was received a sample of the NoctoPlex Clinically Formulated Sleep Formula Dietary Supplement for Adults, Made in The USA, 30 Tablets in exchange for an honest review. I tried this for two weeks before bed and have to say I've never slept better! I have been battling with anxiety especially at night for a while now and take Zzquil every once in a while but try to avoid it.

I was fast asleep within 30 minutes of taking this with no anxiety and it was awesome! When I woke up I didn't experience any grogginess. I would recommend this product to anyone for experiences any anxiety issues.

BUY IT NOW








A big THANK YOU to NoctoPlex  for providing me with a free sample of NoctoPlex Clinically Formulated Sleep Formula Dietary Supplement for Adults, Made in The USA, 30 Tablets to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.




I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Monday, May 18, 2020

MySmile Teeth Whitening Kit Review









Product Description (from Amazon):

MySmile Teeth Whitening Kit with LED Light, 3 Teeth Whitening Gel Pen for Sensitive Teeth, Deluxe Dental Grade Teeth Whitener with Carbamide Peroxide, Safe Use for Home, Travel, Fast Result in 10 Min

DELUXE TEETH WHITENING KIT – Our Deluxe Dental Grade Teeth Whitening Gel Pen with LED Light safely and efficiently removes teeth stains from food, coffee, wine, soda, smoking and more.
10 MIN FAST RESULT teeth whitening – Our Teeth Whitening LED Light Accelerator makes your teeth whitening experience super-fast, just 10 minutes per day. Most customers experience 2 shades or more whitening results after the 1st application of MySmile.
TEETH WHITENING GEL PEN for SENSITIVE TEETH – Our special non-sensitive teeth whitening formula with carbamide peroxide makes it perfect for sensitive teeth, clinically proven results with Millions HAPPY CUSTOMERS.
EASY TO USE with DENTIST RECOMMENDATION – Our convenient foolproof Teeth Whitening Kit with LED Light can be safely used at home, in office, and easy to carry while traveling.
PROUDLY MADE IN THE USA with 100% SATISFACTION GUARANTEE – We believe our products so much that if you are not 100% satisfied for any reason, refund will be issued immediately, you got nothing to worry about and WE GOT YOUR BACK!




















MY REVIEW:

I received a wonderful MySmile Teeth Whitening Kit from MySmile in exchange for an honest review. I use this awesome teeth whitening kit this weekend and I already can see a difference! After just 2 days of using it once a night I can see a significant change in whiteness of my teeth. I fell in love with this teeth whitener!


It comes in a nice box that is great for storing the mouth tray and gel syringes. I also like the timer feature on LED accelerator light. Comparing my teeth to the levels on the included chart, I would say that I was between a 9 and 10 before first use and now around a 5 or 6. The tray is comfortable, the gel is easy to rinse off my teeth, and I have not experienced a bit of sensitivity. I have tried so many expensive whitening products that were messy and barely made a bit of difference. It works really good and whitens so well! I would recommend this product along with all their products!









BUY IT NOW



A big THANK YOU to MySmile for providing me with a free MySmile Teeth Whitening Kit to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.

















I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Monday, March 30, 2020

Reviv-C 36% Vitamin C Serum with Phloretin & Ferulic Acid Review






Product Description (from their site):


Firmer. Smoother. Brighter.
SUPERCHARGED REVIV-C SKIN


Perhaps the strongest collagen supporter and daily oxidation fighter you can find, new Reviv-C + Phloretin Ferulic Kakadu Serum also revives skin tone, enhances barrier function, and fights photoaging, discoloration, and melasma. It also zaps blemishes, and stimulates the skin's defenses against damage. Pave the way to brighter, firmer, younger-looking skin.

Highly potent at a jaw-dropping concentration of 36% Vitamin C, yet relatively gentle and highly stable, Reviv-C is formulated with a novel ethylated L-Ascorbic Acid (Vitamin C) + TDH Ascorbate (an oil-soluble Vitamin C) + Kakadu Plum, in a supercharged antioxidant network of 2.0% Phloretin, 0.5% Ferulic Acid, Vitamin E, Superoxide Dismutase, Glutathione, Astaxanthin, and Pomegranate.

The serum helps the components maintain potency and stability by being waterless / anhydrous (water speeds oxidation).

Immediately experience brighter, more radiant skin and with continued use, reveal skin that's noticeably firmer, smoother, more even-toned, and with visibly diminished lines and wrinkles for a radiant, youthful-looking glow.

For all but the very most sensitive skin types.

While some of these ingredient combinations and strengths can be patent-restricted, we work around such patents in several proprietary ways, boosting efficacy, stability, and potency at the same time.


==========

COMPARE REVIV-C SERUM TO THE FOLLOWING
BESTSELLER / AWARD WINNERS*:

• Allies of Skin 35% Vitamin C Collagen Rebuilding Serum: $118.00 for 30 ml ($3.93 per ml).

• Dermadoctor Kakadu C 20% Vitamin C Serum with Ferulic Acid & Vitamin E: $95.00 for 30 ml ($3.16 per ml).

• SkinCeuticals Phloretin Ferulic Serum: $166.00 for 30 ml ($5.53 per ml).

• SkinCeuticals CE Ferulic with 15% l-Ascorbic Acid: $166.00 for 30 ml ($5.53 per ml).

• Peter Thomas Roth Potent-C Power Serum with 20% TDHA, $98.00 for 30 ml ($3.26 per ml).

• Professional Strength Obagi® Professional-C Serum 20%, $127.00 for 30 ml ($4.23 per ml).

• Drunk Elephant C-Firma Vitamin C Day Serum with 15% L-Ascorbic Acid + Ferulic Acid & Vitamin E, $80.00 for 30 ml ($2.66 per ml).

Reviv-C IS ONLY $79 FOR DOUBLE THE SIZE — 60 ML, AND ONLY $1.32 PER ML

*Note: prices and sizes at time of publication.

==========

ABOUT THE BASE
Reviv-C Serum’s base is a new high-purity, sustainable corn sugar-based solvent carrier and epidermal penetration enhancer: Dimethyl Isosorbide, or DMI. Because it has the ability to dissolve loose fats in the skin, it can carry actives across the skin membrane. This quality is especially beneficial when feeding the skin with antioxidants like the powerful ones contained in Reviv-C. DMI is also known to lessen skin irritation associated with aggressive active ingredients.

The fragrance-free, vegan base also contains a silky CPS organosilicon (derived from sand): an inert, safe, non-reactive material with a unique spreadable fluidity, that is non-comedogenic and does not clog pores.

While the serum does not have fragrance added, it does have a characteristic citrus-like scent that dissipates rather quickly.

The serum replicates the lubricity and slip of an oil, but does not contain any oils. Any slippery feeling will disappear within about 30 seconds, leaving a dry smooth finish.

https://revivserums.com/products/reviv-C-36-phloretin-ferulic-serum



MY REVIEW:


I received a bottle of The Reviv-C 36% Vitamin C Serum with Phloretin & Ferulic Acid from Reviv-C in exchange for an honest review. I don't have an issue with wrinkles, spots or rough aged skin to repair so I gave it to my mom to try out. From the first use she noticed her skin was much softer then what she was used to. She only had to use a small amount and it made her skin look and feel younger!


This product is not harsh on your skin and does not burn or leave behind anything. My mom has used it every night for the past week. She uses about 5 drops of the serum with each use. She says that it absorbs quickly and doesn't leave a greasy feeling which is a bonus!





My mom absolutely loves this product! It has changed her skin dramatically from dull to smooth and healthy looking! This product totally does what it claims. My mom and I would totally recommend this product to anyone needing such a serum!



available at their site







A big THANK YOU to Reviv-C for providing me with a free Reviv-C 36% Vitamin C Serum with Phloretin & Ferulic Acid to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.













I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Monday, March 23, 2020

Dog Joint Care Supplement




Product Description (from their site):


Joint health supplement with glucosamine that promotes joint health in dogs. We've received great feedback so far and we're excited about the product's numerous benefits. People with both young and old dogs have enjoyed giving this to their dogs because it's never too early to start thinking about your dog's joint health.

Not only are they good for your dog. They taste great. Our goal here is to get feedback that include pictures of your dog trying our product.
Promote Dog Mobility*
Support Joint Flexibility*
Promote Muscle Health*
Promote Joint Relief*













MY REVIEW:






I received a bottle of The Dog Joint Care Supplement from PawMedica in exchange for an honest review. I really like this product and so does my dog Ziggy! Ziggy is nine years old so he definitely feels his age coming along. After using this product for a few weeks Ziggy seems to be moving a lot better than before. Not to mention the company themselves are extremely helpful and want to make sure your dogs health benefits from their product. I highly recommend this product to people with dogs that could use it!



This is available at this site.


A big THANK YOU to PawMedica  for providing me with a free Dog Joint Care Supplement  to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.















I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Monday, December 16, 2019

Homey




Product Description (from their site):


Homey - Your start page on the web
Turn your start page into productive and cozy workspace

-------

I inspired with idea to build start page looks more like smartphone desktop where bookmarks looks like applications in a smartphone.

Widgets helps people to be organized and have better experience with browser.

I added live wallpapers and updating them every day to create a good mood and atmosphere.

After all, we all spend so much time in the browser.









MY REVIEW:




I got to test out Homey in exchange for an honest review. This does a great job by arranging Chrome related everything on the new tab surface. It really has helped to organize my computer and make it more fun to use! I would totally recommend it to anyone!


Get The App!!!

Check out the Website!








A big THANK YOU to Homey  for providing me with a free Homey  to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.











I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Thursday, December 12, 2019

Vita Miracle Elderberry Gummies Review




Product Description (from their site):


VITA MIRACLE ELDERBERRY GUMMIES
-TRIPLE STRENGTH IMMUNE SUPPORT BLEND FOR COLD AND FLU - Sambucus Black Elderberry (now in great tasting gummy form) has been traditionally used for hundreds of years in the cold and flu season to boost immune support.*
- INCLUDES VITAMIN C AND ZINC TO FURTHER BOOST IMMUNE SUPPORT - Take through the cold and flu season for irritating symptoms like scratchy throat, coughing, sneezing, and sniffles.
- ALL NATURAL SAFE FORMULA WITH NO ARTIFICIAL SWEETENERS, FLAVORS, PRESERVATIVES, OR COLORS - Is also NON-GMO, Vegetarian, Gluten Free and Kosher Certified. ADULTS AND KIDS LOVE TAKING THESE TASTY BLACK ELDERBERRY GUMMIES.
- EACH SERVING CONTAINS 100 MG OF BLACK ELDERBERRY EXTRACT - Most store brands only have 50 mg sambucus elderberry extract per serving. Vita Miracle uses only the highest quality premium black elderberries with higher levels of naturally occurring immune support extract.
- Like all of our products, we offer our 100% satisfaction, moneyback hassle-free guarantee.







MY REVIEW:




I received a bottle of The Vita Miracle Elderberry Gummies from Vita Miracle in exchange for an honest review. Being a Nutritional Sciences graduate I really like immune support dietary supplements because I know how important they are in the balance of a healthy lifestyle so I was super excited to review this! Since taking this Dietary Supplement I feel a lot better then I used to.


I have more energy and I feel healthier. My mind works better then ever. I haven't experienced any stomach issues or side effects at all which is a plus. I also don't feel as tired or sluggish at the end of my work day which is a feeling I never thought I would know.


The gummy itself is super easy to eat and very good. I would highly recommend this product if such a dietary supplement is right for you!


Available at Amazon.








A big THANK YOU to Vita Miracle for providing me with a free Vita Miracle Elderberry Gummies to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.











I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo Review





Product Description (from Amazon):

K9-Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo
Give your pet the best Oatmeal Dog Shampoo there is available anywhere - K9-Max All Natural Gentle Dog Wash is a Top Rated Shampoo For Dogs (no conditioner needed). Developed By Veterinarians for Veterinarians - BUT WITHOUT THE HIGH VET CLINIC PRICES. NO MORE SMELLY DOG - HELP YOUR DOG SMELL GREAT & BE HAPPY with our allergy free, soap free, anti- itching medicated dog shampoo. Soothing Oatmeal Shampoo For Dogs with Aloe Vera for anti shedding and anti dandruff will make bath time a delight. The Relaxing Moisturizing Cucumber Essence and Ripe Melon Extract Scented Aroma will be calming & relaxing for both you and your puppies. K9-Max Cruelty Free Deodorizing Dog Shampoo also has a whitening effect for white dogs and brings out the natural hair color for all other pet colors and is great for fine or coarse doggie hair types. K9 Pro tearless dander free odor eliminating non-toxic formula works great for dogs large and small and all breeds including dachshund, golden retriever, labrador, maltese, husky, golden doodle (goldendoodle), chihuahua, german shepherd, pomeranian & english bulldog. Your dog AND you will love this premium Vet Formula Puppy Shampoo - plus enjoy it with ZERO risk with our 100% SATISFACTION Guarantee - so order now - you & your puppy will appreciate it!

















MY REVIEW:

I received a wonderful K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo from K9 Pro for my dog Lucy. My mom and I took Lucy outside yesterday and used this K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo to bathe ger. It was a pleasure using this product on my dog! Not only did it work amazing but it was so easy to use on her!The K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo  doesn't seem to hurt her out or irritate her at all! It is a great addition to her groomer routine!


I love great dog grooming products and it's so nice to finally have a great product to use on my dog! This K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo left Lucy's fer looking and smelling better then ever before and looking incredible! I would totally recommend this K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo  to everyone!



Click here to buy your own K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo





A big THANK YOU to K9 Pro for providing me with a free K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo  to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.














I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Wednesday, November 27, 2019

Wundermax Padfolio Portfolio Vegan Leather Binder Business Folder Resume Document Organizer Including Legal Size Notebook With Zipper 10.1 Inch Ipad Case Design For Men & Women For Artwork Black Review




Product Description (from their site):
- PROFESSIONAL PADFOLIO - Versatile leather portfolio to fit your style whether you are a student, a professional or an entrepreneur! with it's sleek black design and metal zippers you will create a strong impression.
- INNOVATIVE STORAGE – Carefully crafted vegan leather portfolio with useful features including 3 pen holders, a phone pouch with zippered closure, 5 business card holders, large zipper pocket, document pockets plus a 10.1 inch ipad tablet sleeve.
- AMERICAN VERSATILITY – A designer padfolio for briefcases or handbags boasts more pen loops and pockets than standard planners and organizers as well as a reversible legal size notepad to fit right or left-handed people.
- STYLISH FUNCTIONAL GIFT – Entrepreneurs who wants to organize their business? or fresh graduates looking for their first job? or even professionals who travel a lot? this is a great gift and even suits both men and women!
- TRUSTED GUARANTEE – Wundermax is committed to quality products and superior service. as such, if you are unsatisfied with our product during its lifetime, we’ll issue you a refund and you keep your purchased product.






















MY REVIEW:







I received the Wundermax Padfolio Portfolio Vegan Leather Binder Business Folder Resume Document Organizer Including Legal Size Notebook With Zipper 10.1 Inch Ipad Case Design For Men & Women For Artwork Blac from Wundermax in exchange for an honest review. I gave this Wundermax Padfolio Portfolio Vegan Leather Binder Business Folder Resume Document Organizer Including Legal Size Notebook With Zipper 10.1 Inch Ipad Case Design For Men & Women For Artwork Blac to my dad because he loves these types of things! This is a very high quality set is beautiful. The book is beautifully made. The portfolio is a beautiful leather with a magnetic clasp.


I would totally recommend this to anyone!










Buy it now











A big THANK YOU to Wundermax for providing me with a free Wundermax Padfolio Portfolio Vegan Leather Binder Business Folder Resume Document Organizer Including Legal Size Notebook With Zipper 10.1 Inch Ipad Case Design For Men & Women For Artwork Blac to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.



I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Monday, November 25, 2019

Probiotics 70 Billion CFU - Dr. Formulated Probiotics for Men, Women, and Adults Natural Shelf Stable Probiotic Supplement with Prebiotic, Acidophilus Probiotic Organic - 60 Capsules





Product Description (from their site):


Ultra-70 Probiotics is UNMATCHED BY ANY OTHER PROBIOTICS SUPPLEMENT ON THE MARKET! Most probiotic brands only include a few different strains and very low potency. To have the most effective probiotics, it is important to take a probiotic supplement with a wide variety of different strains and a high potency.
Ultra-70 Probiotics contain 70 billion CFU per serving in a delayed release capsule and include the top 15 strains to have the most health benefits. Ultra-70 Probiotics was developed through extensive scientific research by a team of reknowned nutritionists and board certified doctors.
Ultra-70 Probiotics are all-natural and contain NO artificial ingredients or preservatives. Included in the purchase is "How To Improve Your Health With Probiotics" E-book so you know exactly what to do every step of the way!








MY REVIEW:



I received a bottle of The Probiotics 70 Billion CFU - Dr. Formulated Probiotics for Men, Women, and Adults Natural Shelf Stable Probiotic Supplement with Prebiotic, Acidophilus Probiotic Organic - 60 Capsules from Vita Miracle in exchange for an honest review. Being a Nutritional Sciences graduate I really like probiotics because I know how important they are in the balance of a healthy lifestyle so I was super excited to review this! Since taking this Dietary Supplement I get fuller much quicker and am less gassy then usual.


The pill itself is super easy to swallow.! I would highly recommend this product if such a dietary supplement is right for you!


This is available at their site.








A big THANK YOU to Vita Miracle for providing me with a free Probiotics 70 Billion CFU - Dr. Formulated Probiotics for Men, Women,  and Adults Natural Shelf Stable Probiotic Supplement with Prebiotic, Acidophilus Probiotic Organic - 60 Capsules to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.











I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Thursday, November 21, 2019

Wundermax Door Stopper Rubber Door Stop Wedge Security Door Stops With Door Holder Rubber Door Stoppers Works On All Floor Types and Carpet Heavy Duty Door Jam (3 Pack Gray) Review





Product Description (from Amazon):


- PREMIUM QUALITY RUBBER: Your new Door Stoppers are made of REACH certified odorless rubber. They have been rigorously tested and approved by SGS to prove they are safe to use.
- BEST VALUE PACK: Your set comes with three free holder hooks to hang the product on any door and keep them safe and organized. Its colorful gift package makes it an original and thoughtful gift.
- WEDGES DOORS LIKE NO OTHER: Our unique sloped design and anti-slip base provide ultimate gripping power and allow your door stoppers to work on EVERY FLOOR surface. Furthermore, they can hold even the heaviest doors.
- THE IDEAL SIZE: Your new door stoppers measure L 4.8" x W 1.6" x H 1". They will fit under any of your doors hanging anywhere from 0.1 to 1 inch off the floor.
- LOVE IT OR LEAVE IT: Wundermax is committed to provide only the highest quality products and the best customer service. If at any time during the lifetime of our product you feel unsatisfied with your door stoppers for ANY reason, we will happily refund every penny of your order. And keep the door stoppers as our gift to you!












MY REVIEW:

I received Wundermax Door Stopper Rubber Door Stop Wedge Security Door Stops With Door Holder Rubber Door Stoppers Works On All Floor Types and Carpet Heavy Duty Door Jam (3 Pack Gray) from Wundermax  in exchange for an honest review. This Wundermax Door Stopper Rubber Door Stop Wedge Security Door Stops With Door Holder Rubber Door Stoppers Works On All Floor Types and Carpet Heavy Duty Door Jam (3 Pack Gray) is perfect for any door! They were very easy to install. The package arrived with all of the supplies you need. It keeps my doors open without any issue as well. Five out of five stars!


BUY IT NOW


A big THANK YOU to Wundermax  for providing me with a free Wundermax Door Stopper Rubber Door Stop Wedge Security Door Stops With Door Holder Rubber Door Stoppers Works On All Floor Types and Carpet Heavy Duty Door Jam (3 Pack Gray)  to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.


I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Wednesday, November 13, 2019

NEOSTRATA Smooth Surface Glycolic Peel Review





Product Description (from their site):


NEOSTRATA Smooth Surface Glycolic Peel Reduces the appearance of fine lines, wrinkles, uneven pigmentation, roughness and pore size when used as part of a daily AHA skincare regimen. Skin is renewed and refreshed with an even tone.


Please note, this product is for experienced users of Glycolic Acid.


NEOSTRATA® is defined as a combination of “new” and “layers,” which perfectly describes our skincare philosophy; we believe visible results come from renewing layers of the skin. Our comprehensive approach is two-fold: skin resurfacing and comprehensive rejuvenation. Research advancing the science of skin regeneration has been our mission and purpose since 1974, when our founders discovered the benefits of Alpha Hydroxy Acids (AHAs). Over the past 40 years, we have continued to be a leader in discoveries of new molecules, including Polyhydroxy Acids and Aminofil™, which help promote skin’s natural regeneration process












MY REVIEW:






I received a NEOSTRATA Smooth Surface Glycolic Peel from NEOSTRATA in exchange for an honest review. I really like this product! This Peel is reasonably priced and it's very easy to use! After using this Peel on my face 3 nights a week before bed I can definitely see an amazing transformation. This Peel is light and noticeably made a difference in the softness of my skin! The Peel goes on real easily and didn't irritate my skin.




I love all the elements in this peel and it works better then any other peel I have ever tried! I will be buying some for the holidays for my friends!




NEOSTRATA really stands behind their products and this Peel really does what it promises to do! I recommend this Peel to anyone who wants their skin to be softer and bring back a healthy/ younger look. You can buy this product HERE.



A big THANK YOU to NEOSTRATA  for providing me with a free NEOSTRATA Smooth Surface Glycolic Peel to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.

POWERED BY BRANDBACKER