Showing posts with label Beauty. Show all posts
Showing posts with label Beauty. Show all posts

Wednesday, August 19, 2020

Vitamin C Serum Bundle Facial cupping set Review

















Product Description (from their site):


Get this incredible skincare bundle with our unique 8-in-1 Facial Cupping Set and a bottle of our uniquely formulated Vitamin C Serum and Hyaluronic Acid Organic Facial Serum.
The Zone 365 Beauty Cupping Set comes with five (5) cups of varying sizes, and each cup is designed with excellent pliability to provide the right suction and movement over the face and body. A facial cleansing scrub is included for light exfoliation as well as a 0.25mm derma roller made of Titanium for microneedling to stimulate collagen on the skin and open up the skin for better absorption.
We use 100% Medical-Grade Silicone material guaranteed for extended use. Zone 365 Beauty made sure that every suction cup is durable and flexible without the tendency to break or have difficulty when gliding. Simple press and release will give you the perfect suction and level of intensity you need.
Zone 365 Beauty’s Effortless Glow Vitamin C Facial Serum for skin lightening works hard and efficiently in your skin. Infused with vitamin C serum and Hyaluronic Acid, this serum makes a perfect combination to reverse the signs of aging, giving you a healthy, line-free glow that only Effortless Glow can. Vitamin C’s antioxidant properties help fight free radicals and repair damage caused by UV rays. It also helps lighten hyperpigmentation and reduce brown spots, and inhibits the production of melanin, giving your skin an even tone. Effortless Glow’s benefits are more than you can expect when it comes to choosing vitamin c for skin lightening.


























MY REVIEW:


I received a Vitamin C Serum Bundle Facial cupping set from Zone 365 Beauty in exchange for an honest review. I don't have an issue with wrinkles, spots or rough aged skin to repair so I gave it to my mom to try out. From the first use she noticed her skin was much softer then what she was used to. She only had to use a small amount and it made her skin look and feel younger!


This product is not harsh on your skin and does not burn or leave behind anything. My mom has used it every night for the past week. She uses about 5 drops of the serum with each use. She says that it absorbs quickly and doesn't leave a greasy feeling which is a bonus!





My mom absolutely loves this product! It has changed her skin dramatically from dull to smooth and healthy looking! This product totally does what it claims. My mom and I would totally recommend this product to anyone needing such a serum!



available at their site







A big THANK YOU to Zone 365 Beauty for providing me with a free Vitamin C Serum Bundle Facial cupping set to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.













I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Monday, May 18, 2020

MySmile Teeth Whitening Kit Review









Product Description (from Amazon):

MySmile Teeth Whitening Kit with LED Light, 3 Teeth Whitening Gel Pen for Sensitive Teeth, Deluxe Dental Grade Teeth Whitener with Carbamide Peroxide, Safe Use for Home, Travel, Fast Result in 10 Min

DELUXE TEETH WHITENING KIT – Our Deluxe Dental Grade Teeth Whitening Gel Pen with LED Light safely and efficiently removes teeth stains from food, coffee, wine, soda, smoking and more.
10 MIN FAST RESULT teeth whitening – Our Teeth Whitening LED Light Accelerator makes your teeth whitening experience super-fast, just 10 minutes per day. Most customers experience 2 shades or more whitening results after the 1st application of MySmile.
TEETH WHITENING GEL PEN for SENSITIVE TEETH – Our special non-sensitive teeth whitening formula with carbamide peroxide makes it perfect for sensitive teeth, clinically proven results with Millions HAPPY CUSTOMERS.
EASY TO USE with DENTIST RECOMMENDATION – Our convenient foolproof Teeth Whitening Kit with LED Light can be safely used at home, in office, and easy to carry while traveling.
PROUDLY MADE IN THE USA with 100% SATISFACTION GUARANTEE – We believe our products so much that if you are not 100% satisfied for any reason, refund will be issued immediately, you got nothing to worry about and WE GOT YOUR BACK!




















MY REVIEW:

I received a wonderful MySmile Teeth Whitening Kit from MySmile in exchange for an honest review. I use this awesome teeth whitening kit this weekend and I already can see a difference! After just 2 days of using it once a night I can see a significant change in whiteness of my teeth. I fell in love with this teeth whitener!


It comes in a nice box that is great for storing the mouth tray and gel syringes. I also like the timer feature on LED accelerator light. Comparing my teeth to the levels on the included chart, I would say that I was between a 9 and 10 before first use and now around a 5 or 6. The tray is comfortable, the gel is easy to rinse off my teeth, and I have not experienced a bit of sensitivity. I have tried so many expensive whitening products that were messy and barely made a bit of difference. It works really good and whitens so well! I would recommend this product along with all their products!









BUY IT NOW



A big THANK YOU to MySmile for providing me with a free MySmile Teeth Whitening Kit to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.

















I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Monday, March 30, 2020

Reviv-C 36% Vitamin C Serum with Phloretin & Ferulic Acid Review






Product Description (from their site):


Firmer. Smoother. Brighter.
SUPERCHARGED REVIV-C SKIN


Perhaps the strongest collagen supporter and daily oxidation fighter you can find, new Reviv-C + Phloretin Ferulic Kakadu Serum also revives skin tone, enhances barrier function, and fights photoaging, discoloration, and melasma. It also zaps blemishes, and stimulates the skin's defenses against damage. Pave the way to brighter, firmer, younger-looking skin.

Highly potent at a jaw-dropping concentration of 36% Vitamin C, yet relatively gentle and highly stable, Reviv-C is formulated with a novel ethylated L-Ascorbic Acid (Vitamin C) + TDH Ascorbate (an oil-soluble Vitamin C) + Kakadu Plum, in a supercharged antioxidant network of 2.0% Phloretin, 0.5% Ferulic Acid, Vitamin E, Superoxide Dismutase, Glutathione, Astaxanthin, and Pomegranate.

The serum helps the components maintain potency and stability by being waterless / anhydrous (water speeds oxidation).

Immediately experience brighter, more radiant skin and with continued use, reveal skin that's noticeably firmer, smoother, more even-toned, and with visibly diminished lines and wrinkles for a radiant, youthful-looking glow.

For all but the very most sensitive skin types.

While some of these ingredient combinations and strengths can be patent-restricted, we work around such patents in several proprietary ways, boosting efficacy, stability, and potency at the same time.


==========

COMPARE REVIV-C SERUM TO THE FOLLOWING
BESTSELLER / AWARD WINNERS*:

• Allies of Skin 35% Vitamin C Collagen Rebuilding Serum: $118.00 for 30 ml ($3.93 per ml).

• Dermadoctor Kakadu C 20% Vitamin C Serum with Ferulic Acid & Vitamin E: $95.00 for 30 ml ($3.16 per ml).

• SkinCeuticals Phloretin Ferulic Serum: $166.00 for 30 ml ($5.53 per ml).

• SkinCeuticals CE Ferulic with 15% l-Ascorbic Acid: $166.00 for 30 ml ($5.53 per ml).

• Peter Thomas Roth Potent-C Power Serum with 20% TDHA, $98.00 for 30 ml ($3.26 per ml).

• Professional Strength Obagi® Professional-C Serum 20%, $127.00 for 30 ml ($4.23 per ml).

• Drunk Elephant C-Firma Vitamin C Day Serum with 15% L-Ascorbic Acid + Ferulic Acid & Vitamin E, $80.00 for 30 ml ($2.66 per ml).

Reviv-C IS ONLY $79 FOR DOUBLE THE SIZE — 60 ML, AND ONLY $1.32 PER ML

*Note: prices and sizes at time of publication.

==========

ABOUT THE BASE
Reviv-C Serum’s base is a new high-purity, sustainable corn sugar-based solvent carrier and epidermal penetration enhancer: Dimethyl Isosorbide, or DMI. Because it has the ability to dissolve loose fats in the skin, it can carry actives across the skin membrane. This quality is especially beneficial when feeding the skin with antioxidants like the powerful ones contained in Reviv-C. DMI is also known to lessen skin irritation associated with aggressive active ingredients.

The fragrance-free, vegan base also contains a silky CPS organosilicon (derived from sand): an inert, safe, non-reactive material with a unique spreadable fluidity, that is non-comedogenic and does not clog pores.

While the serum does not have fragrance added, it does have a characteristic citrus-like scent that dissipates rather quickly.

The serum replicates the lubricity and slip of an oil, but does not contain any oils. Any slippery feeling will disappear within about 30 seconds, leaving a dry smooth finish.

https://revivserums.com/products/reviv-C-36-phloretin-ferulic-serum



MY REVIEW:


I received a bottle of The Reviv-C 36% Vitamin C Serum with Phloretin & Ferulic Acid from Reviv-C in exchange for an honest review. I don't have an issue with wrinkles, spots or rough aged skin to repair so I gave it to my mom to try out. From the first use she noticed her skin was much softer then what she was used to. She only had to use a small amount and it made her skin look and feel younger!


This product is not harsh on your skin and does not burn or leave behind anything. My mom has used it every night for the past week. She uses about 5 drops of the serum with each use. She says that it absorbs quickly and doesn't leave a greasy feeling which is a bonus!





My mom absolutely loves this product! It has changed her skin dramatically from dull to smooth and healthy looking! This product totally does what it claims. My mom and I would totally recommend this product to anyone needing such a serum!



available at their site







A big THANK YOU to Reviv-C for providing me with a free Reviv-C 36% Vitamin C Serum with Phloretin & Ferulic Acid to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.













I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Wednesday, November 13, 2019

NEOSTRATA Smooth Surface Glycolic Peel Review





Product Description (from their site):


NEOSTRATA Smooth Surface Glycolic Peel Reduces the appearance of fine lines, wrinkles, uneven pigmentation, roughness and pore size when used as part of a daily AHA skincare regimen. Skin is renewed and refreshed with an even tone.


Please note, this product is for experienced users of Glycolic Acid.


NEOSTRATA® is defined as a combination of “new” and “layers,” which perfectly describes our skincare philosophy; we believe visible results come from renewing layers of the skin. Our comprehensive approach is two-fold: skin resurfacing and comprehensive rejuvenation. Research advancing the science of skin regeneration has been our mission and purpose since 1974, when our founders discovered the benefits of Alpha Hydroxy Acids (AHAs). Over the past 40 years, we have continued to be a leader in discoveries of new molecules, including Polyhydroxy Acids and Aminofil™, which help promote skin’s natural regeneration process












MY REVIEW:






I received a NEOSTRATA Smooth Surface Glycolic Peel from NEOSTRATA in exchange for an honest review. I really like this product! This Peel is reasonably priced and it's very easy to use! After using this Peel on my face 3 nights a week before bed I can definitely see an amazing transformation. This Peel is light and noticeably made a difference in the softness of my skin! The Peel goes on real easily and didn't irritate my skin.




I love all the elements in this peel and it works better then any other peel I have ever tried! I will be buying some for the holidays for my friends!




NEOSTRATA really stands behind their products and this Peel really does what it promises to do! I recommend this Peel to anyone who wants their skin to be softer and bring back a healthy/ younger look. You can buy this product HERE.



A big THANK YOU to NEOSTRATA  for providing me with a free NEOSTRATA Smooth Surface Glycolic Peel to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.

POWERED BY BRANDBACKER

Friday, November 8, 2019

Discover Lypsyl, the Best Kept Secret for Soft, Hydrated Lips!




Product Description (from their site):

Sweden’s #1 best-selling lip balm, Lypsyl, is made with deep penetrating Silky Swedish Beeswax for long-lasting moisture you can feel. Lypsyl’s Original Mint formula, quickly cools and comforts, and keeps lips soft and smooth for hours.











Lypsyl Intense Protection Original Mint

Created with Swedish beeswax, Organic Shea Butter, Coconut Oil and vitamins A and E for long-lasting, deep-penetrating moisture and lip care protection. Lypsyl Intense Protection helps moisturize, soften and protect your lips naturally. The unique one-hand bee slide allows for quick application. And, the oversized application tip ensures this ultra- light formula spreads evenly for better lip coverage.
Minty flavor refreshes
Organic Shea Butter heals & protects
Coconut Oil moisturizes
Vitamins A&E soften & heal
Not tested on animals

SRP: $2.99

Can be found at: @Walmart, walmart.com and @MeijerStores











MY REVIEW:




I received The Lypsyl Intense Protection Original Mint from Lypsyl in exchange for an honest review. I really like this product! This Lypsyl Intense Protection Original Mint is reasonably priced and it's very easy to use!


My lips look amazing after using it for just a week! It is easy to apply and doesn't bother me whatsoever. I definitely recommend this Lypsyl Intense Protection Original Mint to anyone who wants their lips to be softer and more beautiful.



A big THANK YOU to Lypsyl for providing me with a free Lypsyl Intense Protection Original Mint to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.

POWERED BY BRANDBACKER

Tuesday, October 22, 2019

RevivLash Lash & Brow Stimulating Serum | NEW Advanced Formula Review





Product Description (from their site):

WITH REDENSYL, KERATINOCYTE GROWTH FACTOR, AND QUINTUPLE LIPO-OLIGOPEPTIDES

Use RevivLash™ from Reviv Serums to significantly help improve the appearance of lash and brow density, length, strength, and growth. It can work similarly to Allergan's famous physician-only eyelash enhancer Latisse®, but our serum is prostaglandin-free and can work when others "top out." And it's less than half the price.

In a 60-day, 28-person consumer study of RevivLash, 97% of testers said their eyelashes appeared longer or fuller, and 88% of respondents who applied the product to their brows said their eyebrows appeared thicker or fuller.














MY REVIEW:




I received The RevivLash Lash & Brow Stimulating Serum | NEW Advanced Formula from RevivLash in exchange for an honest review. I really like this product! This RevivLash Lash & Brow Stimulating Serum | NEW Advanced Formula is reasonably priced and it's very easy to use!


My eyelashes look amazing after using it for just a week! It is easy to apply and doesn't bother me whatsoever. I definitely recommend this MRevivLash Lash & Brow Stimulating Serum | NEW Advanced Formula to anyone who wants their eyelashes to be longer and more beautiful. You can buy this product HERE.



A big THANK YOU to RevivLash for providing me with a free RevivLash Lash & Brow Stimulating Serum | NEW Advanced Formula to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.




I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Wednesday, May 22, 2019

Evening Primrose oil - 4oz


















Product Description (from their site):



✔ GC/MS Tested, 100% Pure, Therapeutic Grade
✔ GMP (Good Manufacturing Practice) and ISO 9001 Certified Production Facility
✔ Bottled in the USA in FDA Registered Facility

All our essential/carrier oils are GC/MS tested to ensure 100% quality, Detailed analysis reports are posted on our site(under tab GC/MS Reports). So use our Evening Primrose oil with confidence

Please check some of the uses/benefits of Evening Primrose Oil (Oenothera Biennis):


1. Nourish, Soften, Smooth & Radiant Skin: The main chemical components of Evening Primrose Oil's are Linoleic Acids(OMEGA-6), Gamma-Linolenic Acid(OMEGA-6), Oleic Acids(OMEGA-9), Palmitic Acid & Stearic Acid. It is used as a skin moisturizer to hydrate and soften skin. Evening Primrose oil is well known for its anti-aging, analgesic & anti-inflammatory properties. Apply directly to your skin or add to your daily moisturizer or mix it with your favorite essential oil (try our organic frankincense/myrrh/geranium oil). It is easy to use all over the body, including the face and neck. Just smooth a few drops into your skin using gentle rubbing motions, as you would any face and body lotion.


2. Treat Eczema, Psoriasis & Nail Infection: Apply Evening Primrose oil directly to the affected areas. The high concentration of fatty acids restores hydration and softness to the skin. It can be used to treat eczema & psoriasis. Apply 2-4 drop of Evening Primrose oil on the infected nails and itchy skin between toenails. Repeat as needed until the infection subsides.


3. Treat Acne, Black Heads, Dark Spots & Face Serum: Dab 2-4 drops onto the affected area using a cotton swab or cotton ball to treat and reduce future breakouts. You can mix it with Prime Natural organic geranium/myrrh/frankincense/lavender oil to use it as a deep pore cleanser and toner. It will not only cleanse impurities but will also leave your skin smelling good. Applying a few drops of Evening Primrose oil to skin afflicted by acne after cleansing and patting dry ensures that essential moisture and nutrients are introduced to clean, dry skin. Rubbing in gently and repeating twice daily can help clear up mild acne as well as balancing oily or dry skin.


4. Dry Skin Conditions: Applying a small amount of oil directly to the afflicted skin and massaging in gently can provide relief and encourage healing.


5. Protection and Healing: Smoothing a few drops of Evening Primrose oil into sore or damaged skin helps to speed up the healing process.


6. Cures Cuts, Burns & Rashes - Evening Primrose oil also works as antiseptic & anti-inflammatory oil. It helps cures minor skin cuts, rashes or even burns. you may even use it for healing insect bites


7. Anti-Aging: it gives skin a youthful glow and reduces the visibility of wrinkles. Its anti-oxidant effect makes Evening Primrose oil the ideal anti-aging product. It restores elasticity and leaves skin feeling plumper and softer. The best way to apply Evening Primrose oil for the most prominent anti-aging effects is to massage a few drops into your face and neck before bed. It acts as a moisturizer and anti-ager all in one. Dab 2-4 drops onto the affected area using a cotton swab or cotton ball to treat and reduce future breakouts. You can mix it with Prime Natural organic geranium/myrrh/frankincense/lavender oil to use it as a deep pore cleanser and toner. It will not only cleanse impurities but will also leave your skin smelling good.


8. Healthy & Silky Hair - Repair & Stimulate Hair Growth: Evening Primrose oil is an excellent source of gamma-linoleic fatty acid (GLA) and other nutrients. It nourishes your hair to make it soft, silky, smooth & radiant. Apply a few drops onto your dry or damp hair, focusing on split ends, or scalp to nourish follicles. It helps stimulate hair growth, counter dandruff, repair split ends, nourish, thicken and strengthen the hair, prevent hair breakage, stimulate blood flow to the scalp & counteracts an itchy scalp.


9. Foot, Hand, and Nail Treatment: Evening Primrose oil’s softening properties are ideal for brittle nails, dry hands and cracked, hard skin on feet. It both moisturizes and softens skin, leaving hands and feet supple and soft and nails strong and healthy. Try massaging a few drops of Evening Primrose oil into cuticles, hands, and feet before bed each night.

**The above statements have not been evaluated by the FDA. This information is for educational purposes only, it is not intended to treat, cure, prevent or, diagnose any disease or condition. Nor is it intended to prescribe in any way.




MY REVIEW:


I received a bottle of The Evening Primrose oil - 4oz from Prime Natural in exchange for an honest review. I don't have an issue with wrinkles, spots or rough aged skin to repair so I gave it to my mom to try out. From the first use she noticed her skin was much softer then what she was used to. She only had to use a small amount and it made her skin look and feel younger!


This product is not harsh on your skin and does not burn or leave behind anything. My mom has used it every night for the past week. She uses about 5 drops of the serum with each use. She says that it absorbs quickly and doesn't leave a greasy feeling which is a bonus!





My mom absolutely loves this product! It has changed her skin dramatically from dull to smooth and healthy looking! This product totally does what it claims. My mom and I would totally recommend this product to anyone needing such a serum!



The price is $9.99 and is available at Amazon







A big THANK YOU to Prime Natural for providing me with a free Evening Primrose oil - 4oz to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.













I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Tuesday, September 11, 2018

Jaqua Beauty Raspberry Buttercream Frosting Hand Creme Review





Product Description (from Amazon):

Treat your hands to our rich and indulgent hand creme! Formulated with meadowfoam seed oil & passion flower extract for soft hydrated hands. Fresh Strawberry, Raspberry, and Buttery VanillaFormulated with Meadowfoam Seed Oil, Aloe, Rose, Mango, & Kiwi.Directions: Apply pea sized amount to the top of your hands and rub in as needed. Our hand crème is very nurishing and will absorb into the skin. Smells good enough to eat, but please don’t. Net Weight: 59 ml / 2 oz.






MY REVIEW:

I received a wonderful Jaqua Beauty Raspberry Buttercream Frosting Hand Creme from Jaqua Beauty in exchange for an honest review. I put this awesome lotion in the main bathroom for people to use for their hands and everyone loved it! I fell in love with this lotion! It smells really good and moisturizes so well! I would recommend this product along with all their products!









BUY IT NOW



A big THANK YOU to  Jaqua Beauty for providing me with a free Jaqua Beauty Raspberry Buttercream Frosting Hand Creme to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.

















I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Tuesday, August 28, 2018

MarvoLash 100% Natural Extract Eyelash Growth Serum - 3ml Review




Product Description (from their site): 

Bring Your Eyelashes And Eyebrows Back To Be Younger And Fuller Over time, with improper care, our eyelashes and eyebrows are damaged by chemicals and aging. MarvoLash eyelash serum is designed and made to nourish the eyelashes and eyebrows by providing necessary nutrition and stimulants. In turn, it will help to grow back the eyelashes naturally. You can rely on your natural eyelash and keep those fake eyelashes away. Advanced Serum Applicator Instead of using a tiny brush, MarvoLash choose the advanced applicator. You have the much more precise control over the ways and the amount of serum to be applied. InstructionsStep 1 - Wash your face with a clean washcloth and warm waterStep 2 - Pat your skin around your eyelashes and eyebrows dryStep 3 - Remove MarvoLash Eyelash Serum tube's cap and keep applicator tip downwardStep 4 - Rotate the shorter section with "Rotate" mark on the tube clockwise by hearing 1 or 2 clicks.Step 5 - Gently move the applicator tip back and forth along the roots of your eyelashes and eyebrows. Repeat the process twice a day, once in the morning and once at nightIngredients List Aqua, Glycerine, Myristoyl Pentapeptide-17, Acetyl Tetrapeptide - 11, Pterocarpus Marsupium Bark Extract, Malus Domestica (Apple) Fruit Cell Culture Extract, Polyglyceryl-4 Caprate, Lecithin, Mannitol, Panthenol (d), Glutamic Acid (l), Xanthan Gum, Caprylyl Glycol, 1, 2-Hexanediol, Sodium Chloride Disodium Succinate, Tropolone, Hydrolyzed Starch Phosphate, Phenoxyethanol, Phytic Acid















MY REVIEW:



I received The MarvoLash 100% Natural Extract Eyelash Growth Serum - 3ml from MarvoLash in exchange for an honest review. I really like this product! This MarvoLash 100% Natural Extract Eyelash Growth Serum - 3ml is reasonably priced and it's very easy to use! 

My eyelashes look amazing after using it for just a week! It is easy to apply and doesn't bother me whatsoever. I definitely recommend this MarvoLash 100% Natural Extract Eyelash Growth Serum - 3ml to anyone who wants their eyelashes to be longer and more beautiful. You can buy this product HERE.



A big THANK YOU to MarvoLash  for providing me with a free MarvoLash 100% Natural Extract Eyelash Growth Serum - 3ml to review.  I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary. 


I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Monday, August 13, 2018

GloriSkin Organic Vitamin C Serum Review



Product Description (from their site):

NEWLY DEVELOPED --- The latest anti-aging serum uses all plant based organic ingredients to enhance your skin conditions effectively
ADVANCED FORMULA --- Gloriskin facial serum contains 20% Vitamin C plus many other natural substances including Vitamin E oil, Hyaluronic Acid, Ferulic Acid, Jojoba Oil, Citrus Stem Cells for keeping your skin healthy
MANY BENEFITS --- Protect your skin from sunburns, dehydration, aging, acne and stimulate collagen generation to make your skin look younger
ALL NATURAL --- No fillers, color dyes, fragrances and any other additives to ensure the safety
MONEY BACK GUARANTEE --- If you have any problems with Gloriskin products and want to return them to us, we would refund you without any hassles









MY REVIEW:


I received a bottle of The GloriSkin Organic Vitamin C Serum from GloriSkin in exchange for an honest review. I don't have an issue with wrinkles, spots or rough aged skin to repair so I gave it to my mom to try out. From the first use she noticed her skin was much softer then what she was used to. She only had to use a small amount and it made her skin look and feel younger!


This product is not harsh on your skin and does not burn or leave behind anything. My mom has used it every night for the past week. She uses about 5 drops of the serum with each use. She says that it absorbs quickly and doesn't leave a greasy feeling which is a bonus!





My mom absolutely loves this product! It has changed her skin dramatically from dull to smooth and healthy looking! This product totally does what it claims. My mom and I would totally recommend this product to anyone needing such a serum!



The price is $18.95 and is available at Amazon







A big THANK YOU to GloriSkin for providing me with a free GloriSkin Organic Vitamin C Serum to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.













I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Wednesday, July 25, 2018

Glitterati Nail Polish Strips Review





Product Description (from Amazon):


Glitterati is a brand for the woman who is any or all of these things:
-Pressed for time
-Travels a lot
-gets manicures
-loves to change her nail polish frequently to match her outfits
-hates the mess with nail polish

Glitterati is "10 Free" meaning it is free of the chemicals considered the worst in nail polish:
-Formaldehyde
-Formaldehyde Resin
-Toluene
-Parabens
-DBP
-Camphor
-Ethyl Tosylamide
-Xylene
-Triphenyl Phosphate
-Acetone

We are by practice, vegan in nature- but do not carry the certifications to make that claim. We do no animal testing.

As we grow, we will be releasing limited edition prints for various seasons and holidays.

These products are REAL nail polish strips. (these are NOT like Jamberry which is plastic or vinyl) They need no drying time (but we recommend being gentle until they set) no heat to set, and last up to 14 days (depending on how rough you are with your hands) We do recommend a layer of clear top coat to make them last and last.

Just peel, position, smooth, and trim excess. So easy, so fast, and so fun!




































MY REVIEW:

I received wonderful Glitterati Nail Polish Strips from Glitterati in exchange for an honest review. When it arrived I was so excited I tried it out that night! I had bought a similar product from Sephora and was very disappointed. 

This product is perfect for those who care what their nails look like but don't feel like sitting for a manicure or spending the money. I must admit, I was pretty skeptical at first. I didn't want them to look fake or like some cheap press on nail thing. I wanted something that looked like I just got my nails done. These totally do what they promise to do! They took me a minute to figure out, but once I did I was pleasantly surprised! They are stronger and more durable than the Sephora brand, which I did not expect, so you can stretch them and work with them to fit your nails, and they really look real and natural. 


They have a ton of options too, that are not too over the top and cliche like the some of the others on the market. Look, I can barely paint my own nails they always looks like a 2 year old painted them, and I was able to this really well! Super pumped about these! Definitely will try some other colors and patterns!

Purchase this now on their site 





A big THANK YOU to Glitterati for providing me with a free Glitterati Nail Polish Strips review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.











I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Sunday, December 10, 2017

Allurials Aloe Vera Gel Review




Product Description (from Amazon):





Pure Aloe Vera Gelly from Organic Cold Pressed Aloe – Hydrates & Heals Dry, Itchy & Damaged Skin – Acne, Sunburn, Rash & Dandruff Relief – Fragrance & Alcohol-Free – 12 oz
ORGANIC ALOE VERA: Take care of your body with 100 percent pure antioxidant rich, chemical-free aloe
SOOTHING SKIN CARE: Hydrating, healing cream for sunburn, stretch marks, acne, rash and razor burn
HEALTHIER HAIR: Use as a hair gel or cleansing conditioner for strong, shiny and dandruff free hair
ALL NATURAL: Enjoy a cruelty-free, pure moisturizing formula that has not been tested on animals
HEAL/SOOTHE: 12oz aloe vera treatment serves as cleanser, hydrator, and moisturizer for face and body
ORGANIC ALOE VERA
Allurials’s soothing aloe vera gel feels incredible on your skin and also works wonders for other areas of your body. The chemical-free formula contains cold-pressed aloe vera made from organic plants grown in the USA. It’s a natural moisturizer rich in vitamins A, C and E as well as B12, folic acid and choline. Aloe is also packed with 8 beneficial enzymes that our bodies need to function normally. Apply it from head to toe to look and feel better!

SOOTHING SKIN CARE
If you have dry, damaged or irritated skin, aloe vera can help. It absorbs quickly to provide quick, cool relief for painful rashes and itchy bug bites while also delivering moisture to severely dry or cracked skin. Use it to heal sunburns, windburn and acne blemishes or fade stretch marks. It also soothes razor burn and serves as a cool-feeling aftershave that leaves skin smooth and supple.

HEALTHIER HAIR
Aloe truly is a head to toe treatment. Use it as a natural hair styling gel or leave-in conditioner that smooths and softens dry, frizzy hair. Aloe vera is an excellent product for relieving scalp itch and eliminating dandruff. Your locks will be healthier and look strong and shiny, too!

ALL NATURAL
Enjoy a pure 100% natural formula free of harmful or irritating ingredients. You can also rest assured that this product was never tested on animals and contains no added color, fragrance or alcohol, making it safe for adults and children.

HEAL/SOOTHE
Aloe vera is said to be a miracle plant and has been used for thousands of years to treat a variety of ailments. People swear by its healing powers, and now it’s your turn to find out why! Simply apply the soothing gel on your face, arms or any other affected area as needed. Please note this product is intended for external use only.

– Allurials 100% Pure Aloe Vera Gel
– Organic and All Natural
– 12 oz Jar
– Made in USA










MY REVIEW:

I received a wonderful jar of Allurials Aloe Vera Gel from Allurials in exchange for an honest review. I was super excited to try this product out since I've been hearing all about it's benefits lately. I put on a small amount on each night and after just a few nights I could feel that my skin was smoother. The product is really easy to use and the packaging is beautiful! The jar also contains a generous supply that will last a long time. You can use Allurials Aloe Vera Gel for many things including Hydrating, healing cream for sunburn, stretch marks, acne, rash and razor burn.


The Allurials Aloe Vera Gel absorbs almost instantly and miraculously, it leaves no oily feel! I love that it's all natural and has a no smell to it. Since using this product, my skin looks more toned. I also noticed my scars have diminished and my face looks clearer. It is 100% natural so you never have to worry about harsh chemicals! This product totally does what it claims. Shipping was super quick too! I would totally recommend this product to anyone needing such a product!

BUY ON AMAZON








A big THANK YOU to Allurials for providing me with a free jar of  Allurials Aloe Vera Gel  to review.  I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.





 





I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Sunday, May 21, 2017

BEST ANTI AGING FACIAL MOISTURIZER Review



Product Description (from their site):All day long, your skin is losing moisture. If you don't take steps to replace the hydration that is lost to the environment, you can begin to suffer from a number of skin care problems. Unfortunately, even the best facial moisturizers on the market today contain ingredients that can do more harm than good. The chemicals found in the average daily moisturizer can irritate your skin and expose your body to harmful materials, but that doesn't mean that you have to compromise the health of your complexion to avoid these synthetics. With Maywood Creek Essentials Organic Handcrafted Facial Moisturizer, you can keep your skin properly hydrated the natural way! Maywood Creek Essentials Organic Handcrafted Facial Moisturizer is a 100 percent natural organic moisturizer produced from only the finest of plant-based ingredients. Our moisturizing cream is free of phthalates, parabens, formaldehyde and other synthetic ingredients found in other moisturizers. Each jar of our moisturizing cream is handcrafted to ensure an unparalleled level of purity, safety and effectiveness. When used as a daily moisturizer, Maywood Creek Essentials Organic Handcrafted Facial Moisturizer: - Softens and smooths the skin - Improves radiance - Calms redness and inflammation - Addresses dark under eye circles - Minimizes fine lines and wrinkles - Reduces the prominence of sun spots and other types of hyperpigmentation - Creates a moisture seal to reduce the risk of future dryness Treat yourself to the benefits of an anti aging moisturizer that is truly natural. Order Maywood Creek Essentials Organic Handcrafted Facial Moisturizer now. Watch here for.








MY REVIEW:



I received a bottle of The BEST ANTI AGING FACIAL MOISTURIZER from Maywood Creek Essentials in exchange for an honest review. I really like this product! This Moisturizer is reasonably priced and it's very easy to use! After I used about 1 pump to smooth on my face and neck area every night my skin feels much more hydrated and not oily! I also think this product evened out my skin tone.









Maywood Creek Essentials really stands behind their products and this Moisturizer really does what it promises to do! I recommend this Moisturizer to anyone who wants their face to be softer and bring back a healthy/ younger look. You can buy this product HERE.



I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Friday, February 10, 2017

Tuesday, January 3, 2017

Joyal Beauty Retinol Cream Review




Product Description (from their site):

✔ #1 DERMATOLOGIST-RECOMMENDED COSMETIC ANTI-AGING INGREDIENT. Retinol can improve the appearance of fine lines and deep wrinkles. It’s an essential part of a skin care regimen to help collagen-depleted skin. Retinol also helps reduce the appearance of pore size. ✔ INNOVATIVE STABILIZED RETINOL, INSIDE AND OUT. If exposed to light or air, retinol can degrade and lose its effectiveness. Joyal Beauty FDA-certified lab scientists developed innovative processing guidelines that limit product exposure to light and oxygen, preserving the integrity and strength of retinol. Joyal Beauty Retinol Cream is packaged in a special airless pump container that protects the retinol from light and air to keep it stable, giving you the best results, now and in the future. ✔ THE ONLY RETINOL CREAM WITH NIACINAMIDE. Niacinamide reduces the appearance of hyperpigmentation, redness, dryness, acne, yellowing, and blotchy spots on the face. A group of women participated in a double-blind, placebo-controlled study with randomized testing over a 12-week period. Randomization was done between a moisturizer lacking a niacinamide concentration and one with a niacinamide. The results showed that the latter topical solution yielded more noticeable effects than the former. ✔ THE ONLY RETINOL CREAM WITH SQUALANE AND ARGAN OIL. Most of other brands' retinol creams are too dry and might cause flaking. Only Joyal Beauty Retinol is suitable for all skin types including oily, dry and sensitive skin. Our top lab formulators add more moisturizing ingredients such as squalane and argan oil to make this incredible moisturizer perfect for both dry skin and oily skin. It is non-comedogenic and will never clog pores. ✔ UNIQUE ANTI-IRRITATING FORMULA:Pro-Vitamin B5 acts as a skin moisturizer, helping to keep skin soft, smooth and healthy. It also acts as an anti-inflammatory by stimulating your skin's healing processes. Vitamin B3 increases production of ceramides and strengthens skin's natural barrier to keep moisture in and irritants out. Great even for the most sensitive skin. You can even use it around delicate eyes area.


MY REVIEW:


I received a bottle of  the Joyal Beauty Retinol Cream from Joyal Beauty in exchange for an honest review. I really like this product! This Cream is reasonably priced and it's very easy to use! After using this Cream on my face every night before bed and every morning before I put make up on for two weeks. This Cream is light and noticeably made a different in the softness of my skin! The cream goes on real easily and is quickly absorbed into my skin.



It kind of smells like lemony citris which I like. My favorite part about this Cream is that it only has organic and natural ingredients in it. I love all the natural elements in this Cream and it works. It has tons of natural oils and feels good on my skin.


Joyal Beauty really stands behind their products and this Cream really does what it promises to do! I recommend this Moisturizer to anyone who wants their skin to be softer and bring back a healthy/ younger look. You can buy this product HERE.


A big THANK YOU to Joyal Beauty for providing me with a free Joyal Beauty Retinol Cream to review.  I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.
 
 

I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.