Monday, March 30, 2020

Reviv-C 36% Vitamin C Serum with Phloretin & Ferulic Acid Review






Product Description (from their site):


Firmer. Smoother. Brighter.
SUPERCHARGED REVIV-C SKIN


Perhaps the strongest collagen supporter and daily oxidation fighter you can find, new Reviv-C + Phloretin Ferulic Kakadu Serum also revives skin tone, enhances barrier function, and fights photoaging, discoloration, and melasma. It also zaps blemishes, and stimulates the skin's defenses against damage. Pave the way to brighter, firmer, younger-looking skin.

Highly potent at a jaw-dropping concentration of 36% Vitamin C, yet relatively gentle and highly stable, Reviv-C is formulated with a novel ethylated L-Ascorbic Acid (Vitamin C) + TDH Ascorbate (an oil-soluble Vitamin C) + Kakadu Plum, in a supercharged antioxidant network of 2.0% Phloretin, 0.5% Ferulic Acid, Vitamin E, Superoxide Dismutase, Glutathione, Astaxanthin, and Pomegranate.

The serum helps the components maintain potency and stability by being waterless / anhydrous (water speeds oxidation).

Immediately experience brighter, more radiant skin and with continued use, reveal skin that's noticeably firmer, smoother, more even-toned, and with visibly diminished lines and wrinkles for a radiant, youthful-looking glow.

For all but the very most sensitive skin types.

While some of these ingredient combinations and strengths can be patent-restricted, we work around such patents in several proprietary ways, boosting efficacy, stability, and potency at the same time.


==========

COMPARE REVIV-C SERUM TO THE FOLLOWING
BESTSELLER / AWARD WINNERS*:

• Allies of Skin 35% Vitamin C Collagen Rebuilding Serum: $118.00 for 30 ml ($3.93 per ml).

• Dermadoctor Kakadu C 20% Vitamin C Serum with Ferulic Acid & Vitamin E: $95.00 for 30 ml ($3.16 per ml).

• SkinCeuticals Phloretin Ferulic Serum: $166.00 for 30 ml ($5.53 per ml).

• SkinCeuticals CE Ferulic with 15% l-Ascorbic Acid: $166.00 for 30 ml ($5.53 per ml).

• Peter Thomas Roth Potent-C Power Serum with 20% TDHA, $98.00 for 30 ml ($3.26 per ml).

• Professional Strength Obagi® Professional-C Serum 20%, $127.00 for 30 ml ($4.23 per ml).

• Drunk Elephant C-Firma Vitamin C Day Serum with 15% L-Ascorbic Acid + Ferulic Acid & Vitamin E, $80.00 for 30 ml ($2.66 per ml).

Reviv-C IS ONLY $79 FOR DOUBLE THE SIZE — 60 ML, AND ONLY $1.32 PER ML

*Note: prices and sizes at time of publication.

==========

ABOUT THE BASE
Reviv-C Serum’s base is a new high-purity, sustainable corn sugar-based solvent carrier and epidermal penetration enhancer: Dimethyl Isosorbide, or DMI. Because it has the ability to dissolve loose fats in the skin, it can carry actives across the skin membrane. This quality is especially beneficial when feeding the skin with antioxidants like the powerful ones contained in Reviv-C. DMI is also known to lessen skin irritation associated with aggressive active ingredients.

The fragrance-free, vegan base also contains a silky CPS organosilicon (derived from sand): an inert, safe, non-reactive material with a unique spreadable fluidity, that is non-comedogenic and does not clog pores.

While the serum does not have fragrance added, it does have a characteristic citrus-like scent that dissipates rather quickly.

The serum replicates the lubricity and slip of an oil, but does not contain any oils. Any slippery feeling will disappear within about 30 seconds, leaving a dry smooth finish.

https://revivserums.com/products/reviv-C-36-phloretin-ferulic-serum



MY REVIEW:


I received a bottle of The Reviv-C 36% Vitamin C Serum with Phloretin & Ferulic Acid from Reviv-C in exchange for an honest review. I don't have an issue with wrinkles, spots or rough aged skin to repair so I gave it to my mom to try out. From the first use she noticed her skin was much softer then what she was used to. She only had to use a small amount and it made her skin look and feel younger!


This product is not harsh on your skin and does not burn or leave behind anything. My mom has used it every night for the past week. She uses about 5 drops of the serum with each use. She says that it absorbs quickly and doesn't leave a greasy feeling which is a bonus!





My mom absolutely loves this product! It has changed her skin dramatically from dull to smooth and healthy looking! This product totally does what it claims. My mom and I would totally recommend this product to anyone needing such a serum!



available at their site







A big THANK YOU to Reviv-C for providing me with a free Reviv-C 36% Vitamin C Serum with Phloretin & Ferulic Acid to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.













I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Monday, March 23, 2020

Dog Joint Care Supplement




Product Description (from their site):


Joint health supplement with glucosamine that promotes joint health in dogs. We've received great feedback so far and we're excited about the product's numerous benefits. People with both young and old dogs have enjoyed giving this to their dogs because it's never too early to start thinking about your dog's joint health.

Not only are they good for your dog. They taste great. Our goal here is to get feedback that include pictures of your dog trying our product.
Promote Dog Mobility*
Support Joint Flexibility*
Promote Muscle Health*
Promote Joint Relief*













MY REVIEW:






I received a bottle of The Dog Joint Care Supplement from PawMedica in exchange for an honest review. I really like this product and so does my dog Ziggy! Ziggy is nine years old so he definitely feels his age coming along. After using this product for a few weeks Ziggy seems to be moving a lot better than before. Not to mention the company themselves are extremely helpful and want to make sure your dogs health benefits from their product. I highly recommend this product to people with dogs that could use it!



This is available at this site.


A big THANK YOU to PawMedica  for providing me with a free Dog Joint Care Supplement  to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.















I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Tuesday, March 3, 2020

Westinghouse blanket











Westinghouse blankets coming! The brand Westinghouse, more than 100 years, means top quality! Coupon code 40% money off for these blanket:

REDX63Z3

https://www.amazon.com/dp/B082XS3DQ1?th=1

Monday, December 16, 2019

Homey




Product Description (from their site):


Homey - Your start page on the web
Turn your start page into productive and cozy workspace

-------

I inspired with idea to build start page looks more like smartphone desktop where bookmarks looks like applications in a smartphone.

Widgets helps people to be organized and have better experience with browser.

I added live wallpapers and updating them every day to create a good mood and atmosphere.

After all, we all spend so much time in the browser.









MY REVIEW:




I got to test out Homey in exchange for an honest review. This does a great job by arranging Chrome related everything on the new tab surface. It really has helped to organize my computer and make it more fun to use! I would totally recommend it to anyone!


Get The App!!!

Check out the Website!








A big THANK YOU to Homey  for providing me with a free Homey  to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.











I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

Friday, December 13, 2019

SedonaHouse Weighted Blanket



https://kata-usa.com/product/sedona-adults-weighted-blanket/

Just need one Sedona House Weighted Blanket, you can get a better sleep! It's the best Christmas gift this year.
And they are now make big deals!!! Go to get it!!!

Thursday, December 12, 2019

Vita Miracle Elderberry Gummies Review




Product Description (from their site):


VITA MIRACLE ELDERBERRY GUMMIES
-TRIPLE STRENGTH IMMUNE SUPPORT BLEND FOR COLD AND FLU - Sambucus Black Elderberry (now in great tasting gummy form) has been traditionally used for hundreds of years in the cold and flu season to boost immune support.*
- INCLUDES VITAMIN C AND ZINC TO FURTHER BOOST IMMUNE SUPPORT - Take through the cold and flu season for irritating symptoms like scratchy throat, coughing, sneezing, and sniffles.
- ALL NATURAL SAFE FORMULA WITH NO ARTIFICIAL SWEETENERS, FLAVORS, PRESERVATIVES, OR COLORS - Is also NON-GMO, Vegetarian, Gluten Free and Kosher Certified. ADULTS AND KIDS LOVE TAKING THESE TASTY BLACK ELDERBERRY GUMMIES.
- EACH SERVING CONTAINS 100 MG OF BLACK ELDERBERRY EXTRACT - Most store brands only have 50 mg sambucus elderberry extract per serving. Vita Miracle uses only the highest quality premium black elderberries with higher levels of naturally occurring immune support extract.
- Like all of our products, we offer our 100% satisfaction, moneyback hassle-free guarantee.







MY REVIEW:




I received a bottle of The Vita Miracle Elderberry Gummies from Vita Miracle in exchange for an honest review. Being a Nutritional Sciences graduate I really like immune support dietary supplements because I know how important they are in the balance of a healthy lifestyle so I was super excited to review this! Since taking this Dietary Supplement I feel a lot better then I used to.


I have more energy and I feel healthier. My mind works better then ever. I haven't experienced any stomach issues or side effects at all which is a plus. I also don't feel as tired or sluggish at the end of my work day which is a feeling I never thought I would know.


The gummy itself is super easy to eat and very good. I would highly recommend this product if such a dietary supplement is right for you!


Available at Amazon.








A big THANK YOU to Vita Miracle for providing me with a free Vita Miracle Elderberry Gummies to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.











I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.

K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo Review





Product Description (from Amazon):

K9-Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo
Give your pet the best Oatmeal Dog Shampoo there is available anywhere - K9-Max All Natural Gentle Dog Wash is a Top Rated Shampoo For Dogs (no conditioner needed). Developed By Veterinarians for Veterinarians - BUT WITHOUT THE HIGH VET CLINIC PRICES. NO MORE SMELLY DOG - HELP YOUR DOG SMELL GREAT & BE HAPPY with our allergy free, soap free, anti- itching medicated dog shampoo. Soothing Oatmeal Shampoo For Dogs with Aloe Vera for anti shedding and anti dandruff will make bath time a delight. The Relaxing Moisturizing Cucumber Essence and Ripe Melon Extract Scented Aroma will be calming & relaxing for both you and your puppies. K9-Max Cruelty Free Deodorizing Dog Shampoo also has a whitening effect for white dogs and brings out the natural hair color for all other pet colors and is great for fine or coarse doggie hair types. K9 Pro tearless dander free odor eliminating non-toxic formula works great for dogs large and small and all breeds including dachshund, golden retriever, labrador, maltese, husky, golden doodle (goldendoodle), chihuahua, german shepherd, pomeranian & english bulldog. Your dog AND you will love this premium Vet Formula Puppy Shampoo - plus enjoy it with ZERO risk with our 100% SATISFACTION Guarantee - so order now - you & your puppy will appreciate it!

















MY REVIEW:

I received a wonderful K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo from K9 Pro for my dog Lucy. My mom and I took Lucy outside yesterday and used this K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo to bathe ger. It was a pleasure using this product on my dog! Not only did it work amazing but it was so easy to use on her!The K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo  doesn't seem to hurt her out or irritate her at all! It is a great addition to her groomer routine!


I love great dog grooming products and it's so nice to finally have a great product to use on my dog! This K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo left Lucy's fer looking and smelling better then ever before and looking incredible! I would totally recommend this K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo  to everyone!



Click here to buy your own K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo





A big THANK YOU to K9 Pro for providing me with a free K9 Pro Aloe and Oatmeal Cucumber Melon Dog Shampoo  to review. I was not compensated for this review. I receive product(s) for free so that I can provide my insight and experience. These are my honest opinions. Your experience may vary.














I received one or more of the products mentioned above for free using Tomoson.com. Regardless, I only recommend products or services I use personally and believe will be good for my readers.